АВОКАДО. СПРАВДІ УНІВЕРСАЛЬНИЙ ФРУКТ!

НІЧОГО такого іспанські конкістадори початку XVI сторіччя ще не бачили — фрукт, який величиною та формою нагадував велику грушу, але, навіть дозрівши, залишався зеленим. Його м’якоть була ніжною і маслянистою, з горіховим присмаком. Згодом цей фрукт назвали авокадо, від ацтекського слова «ауакатль».

З авокадо європейців познайомив 1519 року Мартін Фернандес де Енсісо. Під час однієї з перших іспанських експедицій до Південної Америки він побачив фрукт там, де тепер лежить колумбійське місто Санта-Марта. Тоді, в роки географічних відкриттів, європейці скуштували багато нового, наприклад, крім авокадо, ще шоколад, кукурудзу та картоплю.

Звичайно, насправді уся ця їжа не була новою. Корінні мешканці країн з помірним кліматом у Західній півкулі здавна її знали та споживали. У декотрих племенах авокадо цінувалося настільки, що його дарували на весілля та підносили гостям.

Вирощування авокадо

Тепер авокадо культивують у багатьох країнах з теплим чи помірним кліматом, як наприклад: в Австралії, Ізраїлі, Кенії, Новій Зеландії, країнах Північної і Південної Америки та на Філіппінах. Це один з приблизно 20 тропічних фруктів, на які в усьому світі існує великий попит.

У тропіках Північної і Південної Америки росте багато видів авокадо. Плоди деяких з них не більші курячого яйця, а є й великі — такі, як диня середніх розмірів, і можуть важити до 2 кілограмів. Колір також різний — від зеленого до темно-пурпурового; шкірка буває шершавою і крихкою, трапляється також тоненька й гладенька. У фруктових садах можна вирощувати різні сорти авокадо, плоди однакового вигляду і якості.

Під час цвітіння дере́ва авокадо вкриваються тисячами блідо-жовтих квіточок. Але плід утвориться лише на місці однієї з 5000. Квітки авокадо незвичайні: у кожної є тичинка — орган, в якому утворюються пилкові зерна, та маточка — орган, в якому утворюється зав’язь. Вони могли б самозапилюватися, але особливий механізм приводить у дію тичинки і маточки кожної квітки в різний час.

Квітки декотрих дерев розкриваються зранку, запилюються і опівдні закриваються. Увечері ті ж квіточки розкриваються знову, але тепер самі продукують пилок. Інші дерева, що поблизу, мають зворотний цикл. Запилення відбувається так: коли квітки одного дерева продукують пилок, він потрапляє на приймочки квітів сусіднього дерева і запилює їх. Крім того, велику частину пилку переносять бджоли та інші комахи. Отже, поява плодів авокадо залежить від складної взаємодії сонячного світла, тепла, вітру, а також від комах і розташування дерев.

Поживний і корисний

Плоди авокадо надзвичайно поживні, багаті на протеїн, рибофлавін, ніацин, калій та вітамін C. Вважається, що вони містять принаймні 11 вітамінів та 14 мінералів. У деяких країнах Центральної Америки авокадо з тортільєю — це повноцінна страва. В авокадо також багато жиру, який, як і оливкова олія, містить мононенасичені жири. Олія з авокадо придатна для виробництва мила та косметики.

Майже кожна частина дерева авокадо має якесь застосування. Деревина йде на паливо. Завдяки властивості залишати незмивні сліди кісточку, або насіння, авокадо у Південній Америці використовують для нанесення міток на одяг. У деяких регіонах Філіппін з листя авокадо готують чай. А кору застосовують для вичинки шкур.

Як купувати і їсти авокадо

Якщо ви йдете на базар по авокадо, не намагайтесь визначити стиглість плоду за кольором шкірки, адже у кожного виду він свій. Спробуйте обережно стиснути плід. Дозрілий той, що злегка м’який. Авокадо слід зберігати у теплому місці, що добре провітрюється, а якщо загорнути плід у газету, він дозріє трохи швидше. Цей фрукт можна тримати і в холодильнику, навіть вже розрізаний. Збризніть м’якоть лимонним соком, і вона не покоричневіє.

Багатьом подабається авокадо з цитрусовими або з помідорами. Смак можна підкреслити пікантними чи гострими соусами. Крім того, авокадо дуже апетитне з креветками, крабами й омарами, а також поліпшує смак різноманітних салатів. Дехто змішує його з іншими фруктами, щоб приготувати відсвіжний сік.

Якщо м’якоть авокадо вимішати зі спеціями та іншими складниками, то виходить дуже смачна маса, яку намащують на сухе печиво. Звичайно, не годиться оминути увагою знамениту страву ґуакамоль, яку готують з авокадо, помідорів, цибулі, зеленого перцю та спецій. Авокадо теж доповнює гарячі страви, які подають на друге. У цьому разі його додають в останній момент, тримаючи перед цим подалі від гарячого.

Можливо, ви часто їсте авокадо. Однак для мешканців деяких країн це екзотичний і рідкісний фрукт. Якщо ж вам ще ніколи не доводилось їсти авокадо, скуштуйте його при нагоді. Ви переконаєтесь у тому, що цей справді універсальний фрукт ще й дуже смачний!

З журнала “Пробудись”