ДИВОВИЖНА ПАВУТИНА

Вона легша за бавовну, але міцніша за сталь. Вже десятиліттями науковці досліджують властивості павутини, яку плетуть павуки-кругопряди. Найбільше вчених цікавить каркасна нитка павутини — найміцніша з семи видів ниток, які виробляють ці павуки. Вона тривкіша і краще відштовхує воду, ніж нитка шовкопряда, з якої виготовляють тканину.

Виготовлення штучних волокон є складним процесом з використанням високих температур та органічних розчинників. Одним з таких волокон є кевлар, з якого виготовляють куленепробивні жилети. Павук же плете свою нитку при кімнатній температурі, а як розчинник використовує воду. До того ж каркасна нитка павутини міцніша за кевлар. Якщо павутину з каркасних ниток збільшити до розмірів футбольного поля, вона може зупинити на льоту великий реактивний літак.

Отже не дивно, що науковців цікавить, чому каркасна нитка павутини така міцна. Як написала в журналі «Саєнс ньюс» Еймі Каннінгем, «вчені прагнуть застосувати таку її властивість для виготовлення різних предметів: від бронежилетів до тросів, на яких тримаються мости».

Однак відтворити каркасну нитку зовсім не легко. Адже вона складається з речовини, яка утворюється в тілі павука, і процес її утворення ще повністю не вивчено. Ось що сказала біолог Шерил Хаясі: «Як же мало ми знаємо! Багато розумних людей відчайдушно намагаються відтворити те, що звичайний павук робить у підвалі без жодних зусиль» (з журналу «Новини хімії та хімічних технологій», англ.).

з журналу “Пробудись”