ДОСЛІДЖЕННЯ, ЯКЕ ПОТРЯСЛО СВІТ ПСИХІАТРІЇ: ЕКСПЕРИМЕНТ РОЗЕНХАНА

У 1973 році в США був проведений експеримент під назвою «Психічно здорові на місці божевільних». Це дослідження поставило під сумнів надійність всієї психіатричної діагностики та викликало справжню бурю в світі психіатрії. Експеримент був проведений психологом на ім’я Девід Розенхан. Відомо, що цей експеримент поставив під сумнів надійність всієї психіатричної діагностики. Розенхан довів, що виявити психічне захворювання напевно взагалі не представляється можливим. Як він провів дослідження?

8 людей – три психолога, педіатр, психіатр, художник, домогосподарка і сам Розенхан звернулися в психіатричні лікарні зі скаргами на слухові галюцинації. Насправді таких проблем у них не було. Всі ці люди домовилися прикинутися хворими, а потім сказати лікарям, що з ними все нормально. І ось тут почалися дивні речі. Лікарі не повірили словам «хворих» про те, що вони відчувають себе добре, хоча ті й поводилися цілком адекватно. Персонал лікарень продовжував змушувати їх приймати таблетки і випустив учасників експерименту на свободу тільки після насильно проведеного курсу лікування. На цьому Розенхан не зупинився .

Після цього вже інша група учасників дослідження відвідала ще 12 психіатричних клінік з тими ж скаргами – слухові галюцинації. Вони зверталися як в прославлені приватні клініки, так і в звичайні місцеві лікарні. І що ж ви думаєте? Всі учасники цього експерименту знову-таки були визнані хворими! Псевдохворі говорили, що вони чують голоси, які говорять їм такі слова, як «порожнеча», «падіння», «прірва». Всі ці слова були обрані Розенханом, так як вони вказували на наявність екзистенціальної кризи у особистості. Після того як у 7 учасників дослідження діагностували шизофренію, а у одного з них депресивний психоз, всі вони були госпіталізовані. Як тільки їх привозили в клініки, «хворі» починали вести себе нормально і переконувати персонал, що вони більше не чують голосів. Однак необхідно було в середньому 19 днів, щоб переконати лікарів, що вони більше не хворі. Один з учасників взагалі провів в лікарні 52 дні.

Всі учасники експерименту були виписані з занесенням в їх медичні карти діагнозу «шизофренія в ремісії» Таким чином, на цих людей повісили ярлик, що вони психічно хворі.

Через результати цього дослідження в світі психіатрії здійнявся шквал обурення. Багато психіаторів почали заявляти, що вони ніколи не попадуться на цей прийом і точно зможуть відрізнити псевдохворих від реальних. Більш того, лікарі однієї з психіатричних клінік зв’язалися з Розенханом і попросили його прислати їм своїх псевдохворих без попередження, стверджуючи, що вони-то вже зможуть виявити симулянтів за дві секунди.

Розенхан прийняв цей виклик … У наступні три місяці адміністрація цієї клініки змогла виявити 19 симулянтів з 193 пацієнтів, що поступили до них . Що саме цікаво, Розенхан натурально «розвів» всіх лікарів – він нікого не посилав !!!

Цей експеримент дав підставу зробити наступний висновок: «Очевидно, що в психіатричних лікарнях ми не можемо відрізнити здорових від хворих».

І знаєте, що найцікавіше? У першій частині експерименту з псевдохворих справжні хворі в клініках почали підозрювати, що послані Розенханом учасники – симулянти, в той час як персонал лікарні не зміг цього помітити. Якщо бути більш точним, 35 цих пацієнтів змогли визначити, що учасники експерименту прикидаються. Хворі підходили до них і говорили: «Ти не можеш бути божевільним. Ти, напевно, якийсь журналіст чи професор, засланий сюди з метою перевірки ».

За матеріалами “В мире чудес”