КРИХІТНІ МАЙСТРИ ПОЛЬОТУ

Лясь! Мухобійка, розсікаючи повітря, несеться на муху. Але та уникає удару і, поборовши замішання, незворушно всідається вниз головою на стелі. Вона просто глузує з вашої незграбної спроби покінчити з нею. А політ був справді приголомшливий! Всюдисуща мушина сім’я користується в комашиному царстві славою майстрів вищого пілотажу. І це частково завдяки двом відросткам — органам рівноваги дивовижної конструкції, які називаються жужжальцями.

Два жужжальця, що нагадують мініатюрні очеретинки з випуклостями на кінцях, виступають з грудей мухи позаду її двох крилець. Коли крила мухи починають тріпотіти, жужжальця теж починають вібрувати з такою самою частотою — сотні разів за секунду. Ці органи рівноваги, які дуже нагадують крихітні гіроскопи, допомагають комасі літати. Вони посилають у мозок мухи сигнали, коли та змінює напрямок руху, як-от внаслідок різкого пориву вітру чи небезпечного свисту ляпки або газети. Жужжальця миттєво сповіщають муху, що її тіло повернуло вправо чи вліво, зробило подвійний переворот через крило чи відхилилось від напрямку руху вверх чи вниз. Гіроскоп у літальному апараті повідомляє пілота про те ж саме, однак не так досконало. Муха швидко й легко коригує свій політ.

На відміну від звичайного гіроскопа, який обертається по колу, рух жужжалець швидше нагадує коливання маятника. Але вони не звисають і не розташовуються перпендикулярно до тіла мухи, а виступають з її боків. Запущені в рух жужжальці, подібно до маятника, намагаються утримувати коливання в одному напрямку чи площині, згідно із законами руху. Тому, коли муха змінює своє положення у просторі, зовнішні сили повертають жужжальця в їхній основі, там, де розміщені нерви, що реагують на це зміщення. Мозок аналізує нервові сигнали й автоматично спрямовує крила так, щоб вирівняти політ мухи. Все це робиться з блискавичною швидкістю.

Жужжальця — це особливі органи, якими наділені лише мухи — ряд двокрилих, що налічує коло 100 000 видів. Серед них є ґедзі, кімнатні мухи, м’ясні мухи, плодові мушки, мухи цеце, мошки та довгоніжки. Завдяки своїм дивовижним гіроскопам мухи здійснюють такі повітряні маневри, які й не снились іншим комашиним літунам. Що ж, навіть ця багатьма зненавиджена комашка свідчить про науковий геній Творця.

З журналу “Пробудись”