МОЗОК НЕ ЙДЕ НА ПЕНСІЮ ЗА ВІКОМ

Мозок починає працювати на повну силу у віці 60-80 років. Пік інтелектуальної активності людини припадає приблизно на 70 років, коли мозок починає працювати на повну силу. Згодом в головному мозку збільшується кількість мієліну – речовини, яка змушує сигнал швидше проходити між нейронами. За рахунок цього загальна інтелектуальна сила мозку збільшується до 3000% в порівнянні зі середнім показником. А пік активності виробництва мієліну припадає на 60-80 річний вік.

Якщо до 60 років між двома півкулями головного мозку існує строгий розподіл функцій, то після 60 років людина може використовувати обидві частини мозку одночасно, регулюючи їх включення легким нахилом голови в ту або іншу сторону. Це дозволяє вирішувати значно складніші завдання.

Вчені відібрали добровольців різних вікових груп і попросила їх відповісти на ряд тестів різного рівня складності. Виявилося, що люди старшої вікової категорії (60-75 років) набагато простіше і швидше вирішують найскладніші завдання. Молодші учасники експерименту, в критичних ситуаціях, при вирішенні складних завдань, намагалися вирішувати їх прорахунком всіх можливих варіантів, що, врешті-решт, приводило до плутанини. У той час, як ті, кому було за 60, з дивовижною точністю вибирали два-три альтернативні варіанти що приводили їх до єдино правильного рішення.

Професор Мончі Урі з Монреальського Університету вважає, що «мозок літньої людини вибирає найменш енергоємний шлях, скорочуючи непотрібні і залишаючи тільки правильні варіанти вирішення завдання».

Поряд з цим, позначається і життєвий досвід літніх людей, отриманий протягом всього життя. Вони менш схильні до сум’яття через незвичайну або емоційну інформацію, ніж молоді люди. Як заявив професор Університету Каліфорнії Діліп Джейст, «мозок людини, за плечима якої десятиліття життя, менш імпульсивний та більш раціональний».

Саме це ми і називаємо мудрістю – суміш знань і підсвідомого досвіду дозволяють приймати швидкі і єдино правильні рішення.

Особливості роботи мозку в середньому віці (60-70 років):

– нейрони головного мозку не відмирають (вважали до 30%), а можуть пропадати зв’язки між ними у тому випадку, якщо людина не займається серйозною розумовою працею

– з віком у головному мозку зростає кількість мієліну (біла речовина мозку), і досягає максимуму після 60 років. Це викликає прискорення проходження сигналів від нейрона до нейрона, і інтелектуальна «міць» зростає в 30 разів

– неуважність і забудькуватість – розплата за надлишок інформації в «оперативній» пам’яті

– в середньому віці людина стає більш стійкою до стресів, і може більш ефективно працювати в умовах сильного емоційного навантаження

– з 60 років людина при вирішенні проблем використовує одночасно не одну півкулю, як це у молодих, а обидві (мозкова амбідекстрія)

– в середньому віці значно зростає інтуїція;

– пік когнітивних функцій (когнітивні функції мозку – це здатність розуміти, пізнавати, вивчати, усвідомлювати, сприймати і опрацьовувати зовнішню інформацію) знаходиться в інтервалі 60-70 років

– при здоровому способі життя інтелектуальна «міць» не падає з віком, а тільки зростає, досягаючи піку в 80, а іноді і в 90 років.

Якщо ви хочете використовувати силу вашого мозку по максимуму, дотримуйтеся наступних порад:

Займайтеся спортом, всім, чим вам підходить, в розумних межах, або різними системами оздоровеленія, наприклад, йогою).

Слідкуйте за поставою. Ваша постава впливає на розумовий процес. Перевірте це на собі. Спробуйте вирішити в думці будь-яку математичну задачку, сидячи неправильно і дивлячись в підлогу. Потім спробуйте зробити те ж саме тільки, вже сидячи з прямою спиною, дивлячись вгору або прямо перед собою. Ви помітите, що легше думати все-таки в другому положенні.

Слідкуйте за кровообігом. Поганий кровообіг не дозволяє людині повністю сконцентруватися. Якщо Ви довго перебуваєте в одному і тому ж положенні, постарайтеся хоча б протягом 1-2 хвилин розминати ноги. Це дозволить відновити циркуляцію крові. Хороший регулятор кровообігу – імбир.

Тренуйте мислення. Важливі не тільки фізичні вправи. Ви можете розвивати різні області свого мозку, змушуючи їх працювати. Професор Катц говорить, що роздуми і аналіз навколишнього світу можуть поліпшити функціонування бездіяльних частин мозку. Пробуйте нові смаки і запахи. Пробуйте робити що-небудь лівою рукою (якщо ви правша, і навпаки). Подорожуйте по нових місцях. Займайтеся мистецтвом. Читайте твори класиків.

Запитуйте «Чому і навіщо?» Наш мозок схильний до цікавості. Дозвольте і собі бути цікавим. Кращий спосіб розвивати цікавість – увесь час ставити запитання «Чому і навіщо?». Нехай це буде новою звичкою (принаймні, 10 раз на день). Ви будете вражені тим, скільки можливостей відкриється перед вами в житті та роботі.

Позбавтеся від негативних думок. Думки, які вас відвідують, мають велике значення для роботи вашого мозку. Дослідження, проведене Марком Джорджем та його колегами з Національного Інституту Здоров’я довело, що щасливі, оптимістичні думки справляють заспокійливий ефект на мозок, в той час як негативні думки призводять до депресії і занепокоєння. Краще взагалі не думати, чим думати негативно.

Більше смійтеся. Вчені говорять, що гучний сміх корисний для нашого здоров’я. У процесі гучного сміху виробляються ендорфіни, і це допомагає нам зняти напругу. Таким чином, сміх може заряджати наш мозок.

Розвивайте пам’ять. Мозок – це машина пам’яті. Візьміть старий фотоальбом або шкільний щоденник і згадуйте. Проведіть час зі своїми спогадами. Але згадуйте тільки хороше. Не дивіться на фотографії людей, з якими пов’язані погані спогади. Закривайте їх рукою або листком паперу. Дозвольте розуму міркувати, згадувати. Позитивні емоції від спогадів допоможуть вам справитися з проблемами.

Відпочивайте. Під час роботи завжди робіть перерви. Це допоможе зняти напругу, яка з’являється через те, що Ви занадто довго сидите на одному місці. Відпочиваючи всього лише 10-15 хвилин кожної години, Ви зможете підвищити працездатність. Короткий відпочинок допоможе Вашому мозку розслабитися і привести в порядок думки.

Розмовляйте з уявним другом. Розмовляючи і отримуючи поради від уявного співрозмовника, ви здатні відкрити доступ до інформації, що знаходиться на підсвідомому рівні. Уявіть, що ви розмовляєте з людиною, яка є досить компетентною в необхідній Вам сфері. Найкраще розмовляти вголос.

Розгадуйте загадки. Деякі з нас люблять мозаїки, деякі кросворди, а хтось логічні загадки. Все це – дуже хороший спосіб активізувати ваш мозок і підтримувати його активність. Розгадуйте загадки заради забави, але, роблячи це, знайте: ви тренуєте свій мозок. Але уникайте загадок, які не можете розгадати. Це може вплинути на Вас негативно.

Слухайте Моцарта. Десятиліття тому психолог Франциск Рошер і його колеги зробили відкриття. Виявляється, прослуховування музичних творів Моцарта покращує математичне мислення людей. Навіть щури долали лабіринти швидше і більш точно після прослуховування Моцарта, ніж після шуму або музики композитора-мінімаліста Філіпа Голосу. У минулому році Рошер повідомив, що для щурів, як і для людини, соната Моцарта є стимулятором діяльності трьох генів, пов’язаних з клітинами, що передають сигнали в мозок. Це самий гармонійний спосіб поліпшити ваші розумові здібності.

Але перш, ніж ви візьмете компакт-диски, візьміть до уваги, що не кожен, хто прагне до ефекту Моцарта, отримує його. До того ж навіть його прихильники схиляються до того, що музика підвищує здібності мозку, тому що змушує слухачів почувати себе краще. Відбувається одночасно і розслаблення, і стимулювання організму.

Покращуйте навички. Звичайні заняття, такі як вишивання, читання, малювання і розгадування кросвордів, дуже важливі. Змушуйте себе виконувати все це по-новому, знаходьте оригінальні рішення, щоб поліпшити свої навички. Читайте нові книги, вивчайте нові способи малювання, розгадуйте більш складні кросворди. Наприклад, спробуйте читати перевернуту книгу. Не засмучуйтеся, якщо це не вийде одразу. Тренуйтеся. Досягнення більш високих результатів допоможе вашому мозку бути здоровим.

Скоротіть кількість алкоголю. Доведено, що алкоголь не тільки ушкоджує розумові здібності, але і перешкоджає їх відновленню. Пити можна, але в міру. Зрозуміло, у кожного своя міра.

Грайте. Якщо у вас є вільний час, грайте. Виділіть час на ігри. Грайте в карти, у відеоігри, в настільні ігри. Навіть в морський бій або хрестики – нулики. Не має значення, у що ви граєте. Гра поліпшить ваш настрій і роботу мозку. Це навчить ваш мозок думати стратегічно, винахідливо.

Спіть з ручкою і папером. Перегляд ключової інформації перед сном поліпшить її запам’ятовування на 20-30%. Ви можете тримати біля ліжка яку-небудь книжку для читання перед сном, якщо вона не буде сильно втомлювати вас. І обов’язково тримайте ручку з блокнотом поруч з ліжком. Якщо з’явиться якась нав’язлива думка, вона не дасть заснути, поки ви її не запишете. Не засмучуйтеся, якщо вранці вона здасться дурною або безглуздою. Головне, що мозок виконав роботу.

Концентруйтесь. Концентрація може поліпшити роботу мозку. Але «крадії концентрації” не завжди помітні. Вчіться помічати, коли вас відволікли. Якщо, наприклад, вам треба було поснідати, то ця думка може заважати весь ранок, підриваючи вашу ясність у думках. Ви навіть можете не усвідомлювати, що ця думка заважає вам. Візьміть собі за звичку замислюватися і питати себе: «Які думки і чому зараз у мене крутяться в голові?». У нашому прикладі, сніданок ви могли б спрямувати у ваш список справ. Запишіть з вечора великими буквами – поснідати. І повісьте на видному місці. Це може позбавити вас від цієї думки і допоможе мислити більш ясно. Такі прийоми особливо важливі у віці 80 і більше років.

Грайте з пристрастю. Коли в життя людей входить вивчення і творчість, вони віддають своїй роботі на 127% більше. Захоплюйтеся самі і захоплюйте світ. Згадайте, що ви любили робити, коли були дитиною, і робіть це будучи дорослим. Це ключ до вашого генія. Да Вінчі, Едісон, Ейнштейн, Пікассо – всі вони любили грати і досліджувати. Не бійтеся «впасти в дитинство». Це відбувається рано чи пізно з усіма, але не всі розуміють користь від цього.

Визначте цикли свідомості. Визначте той час, коли ваша свідомість є найбільш активною. Якщо ви визначите цей час, ви зможете займатися найважливішими завданнями саме в цей час. Це може бути ранок, вечір, ніч. Або навіть час, який ви проводите в туалеті.

Пишіть. Вести особистий щоденник дуже корисно, в першу чергу для вас. Це дуже хороша стимуляція мозку. Пишіть листи незнайомим людям. Неотримання відповіді не дуже важливе. Листи дозволяють розширити можливості вашого мозку. Знайдіть способи писати, щоб вас змогли читати інші. Це можуть бути історії вашого дитинства, смішні або забавні випадки, якими ви хочете поділитися з іншими людьми. Заведіть блог, щоб Вас могли читати якомога більше людей. Спілкуйтеся!

Використовуйте ароматерапію для активації мозку. Аромати можна використовувати для підняття тонусу або розслаблення. «Енергетики» включають в себе м’яту, кипарис, лимон, сік ефіопського кактуса. Для розслаблення вам знадобиться герань, троянда або тибетська кульбаба. Кілька крапель масел у вашій ванні або розпилювачі буде достатньо. Ви можете також використовувати носовичок – досить буде пару крапель. Попередньо переконайтеся, що у вас немає алергії на це масло.

Оточіть себе тими, хто Вас надихає. Спілкуйтеся з надихаючими вас людьми, як з сучасникам, так і з минулого часу. Незалежно від того, скільки вам років і чим ви займаєтеся, вашому мозку просто необхідне навантаження. Це можуть бути логічні задачки, запам’ятовування Шекспіра або вивчення китайської мови. Примусьте ваш мозок напружено працювати, якщо ви не хочете, щоб він заіржавів як автомобіль на звалищі.

У статті не було приділено увагу значенню хорошого фізичного стану, але це і так всі знають.

Не впадаймо у відчай! У нас все, виявляється, попереду! І в 60 і в 70 і в 90 років. Хорошого Вам здоров’я!

Джерело