НАШ УНІКАЛЬНИЙ ДАР – ЗІР

За підрахунками деяких науковців, людина з добрим зором отримує через очі біля 80 відсотків інформації про довколишній світ. Внаслідок тісної співпраці очей і мозку ми бачимо в кольорах, сприймаємо переміщення предметів та зображень у безперервному русі, а не окремими кадрами, впізнаємо об’єкти за їхніми формами і бачимо тривимірне зображення. До того ж наші очі легко пристосовуються до світла різної інтенсивності.

Щоб ми могли бачити при будь-якому освітленні, існує кілька механізмів. Наприклад, при потребі зіниця розширяється від 1,5 до 8 міліметрів у діаметрі, і тоді в око потрапляє у 30 разів більше світла. Далі світло проходить через кришталик і фокусується на сітківці, внаслідок чого світлова енергія зростає у 100 000 разів. Тому ніколи не дивіться на сонце незахищеними очима.

У сітківці є два типи фоторецепторів — колбочки (приблизно 6 мільйонів), які забезпечують кольорове зображення і його чіткість, а також палички (120—140 мільйонів), які в тисячу разів чутливіші за колбочки і допомагають бачити при тьмяному світлі. За відповідних умов паличка здатна вловити один фотон, тобто найменшу частинку світла.

Інший механізм пов’язаний з нейронами сітківки, які з’єднані з колбочками і паличками. За даними Американської оптометричної асоціації, ці нейрони пристосовуються до темряви за «лічені секунди і покращують нічний зір у десять або й більше разів. Завдяки такій властивості нейронів наше око подібне до незвичайного фотоапарата, який одночасно знімає на плівку з високою і низькою чутливістю».

Сучасні фотоапарати, сканери і комп’ютери, хоча й оснащені програмним забезпеченням, не йдуть у жодне порівняння з сенсорною системою людини. Тож чи мудро приписувати нашу неймовірно складну сенсорну систему сліпому випадку, як це роблять еволюціоністи? Божий слуга, на ім’я Йов, який жив багато століть тому, знав порівняно мало про складність нашого організму. Все ж він усвідомлював, що своїм життям завдячує Богу, оскільки сказав: «Твої руки створили мене» (Йова 10:8).