САМИЙ ЧЕСНИЙ ПРЕЗИДЕНТ ІДЕАЛІСТ

Президент-аскет, який заслужив прізвисько «африканського Че», і вбитий своїм другом і найближчим соратником, назавжди став легендою для народу.

Для просування революції Томас Санкари вважав важливим особистий приклад. Президент жив на платню армійського капітана, яке становило $ 450 в місяць, а президентський оклад в $ 2000 перераховував в сирітський фонд (після смерті Санкари виявилося, що його особисте майно складалося з старого автомобіля «Пежо», купленого ще до приходу до влади, холодильника зі зламаним морозильником , трьох гітар і чотирьох велосипедів). Одним з перших нововведень його уряду стало оприлюднення доходів і рахунків всіх державних чиновників.

Санкара заборонив встановлювати в своєму кабінеті кондиціонер, оскільки йому «соромно перед людьми, яким недоступна така розкіш», і відмовився санкціонувати розвішування своїх портретів в публічних місцях і офісах в зв’язку з тим, що «у нас в країні таких, як я, сім мільйонів ».

Цей президент дійсно виглядає унікальним прикладом на тлі інших правителів Чорної Африки, що живуть в розкоші палаців, які легко могли б дати фори віллам білих колонізаторів, та чого вже там, на тлі всіх президентів.

Був проданий весь урядовий автопарк, що складався з «Мерседесів», замість яких для потреб міністрів були придбані «Рено 5» – найдешевші на той момент автомобілі в країні.

Санкара урізав зарплати чиновників, а також заборонив їм користуватися особистими шоферами і літати по авіаквитках першого класу. Від чиновників вимагав змінити дорогі західні костюми на традиційну бавовняну туніку, зшиту місцевими жителями. Під новий рік адміністраторів зобов’язували здати по місячному окладу на користь соціальних фондів. Звільнивши одного разу половину кабінету, Санкара відправив їх на колективні ферми – працювати на землі, «де від них буде більше користі». Вже через три роки після приходу Санкари до влади (в 1986 році) Всесвітній Банк констатує, що в Буркіна-Фасо викорінено корупцію.

Серед завдань, поставлених Санкарою, – усунення голоду, створення системи безкоштовної освіти та охорони здоров’я, боротьба з епідеміями і корупцією, лісовідновлення в умовах насування пустелі (за роки його президентства були висаджені 10 мільйонів дерев, які зупинили розповзання пісків Сахари на південь). Найбільшою кампанією стала вакцинація від інфекційних захворювань, яка у ході «Битви за здоров’я» була проведена за допомогою кубинських волонтерів 2,5 мільйонам дітей(була охоплена не тільки вся територія Буркіна Фасо, а й прикордонні ділянки сусідніх країн). Як результат, показники дитячої смертності, до цього найвищі в світі (280 смертей на 1000 новонароджених), знизилися до 145 з 1000. У заслугу Санкарі також ставлять програми з будівництва житла, списання боргів дрібним орендарям, скасування подушного податку, «кампанію Альфа» по навчанню грамоті на дев’яти місцевих мовах, програму розвитку дорожньої інфраструктури, боротьбу з «річковою сліпотою» та іншими місцевими хворобами.

Одним з перших рішень революційної влади стало позбавлення племінних вождів привілеїв і майна, скасування виплати їм данини і обов’язкових відпрацювань для селян. В ході аграрної реформи наділи, що належали феодальним землевласникам, були перерозподілені на користь селян,що їх обробляли. В результаті, за три роки врожайність пшениці зросла з 1700 до 3800 кг на гектар, що дозволило країні вийти на самозабезпечення продовольством.

Томас Санкара проголошував справу революції невіддільною від питання звільнення жінки. Його уряд включав значне число жінок, що раніше було безпрецедентним для Західної Африки. Жінки в Буркіна Фасо були нарешті зрівняні в правах з чоловіками і отримали доступ до освіти. Санкара заохочував жінок вступати в армію і створив жіночий гвардійський загін на мотоциклах. Для забезпечення прав жінок були заборонені варварські звичаї обрізання жіночих геніталій, примусові шлюби і багатоженство. У перший рік революції відбувся «день солідарності», коли чоловікам було наказано готувати обід і йти торгувати на ринок, щоб самим випробувати «принади» жіночої долі. У Буркіна Фасо почалося поширення засобів контрацепції, а уряд Санкари став першим в Африці, що офіційно визнав епідемію СНІДу, яку нині вважають серйозною загрозою для африканських народів.

Санкара залишався різким критиком «гуманітарної допомоги» від західних держав і міжнародних економічних організацій, розглядаючи її як формою неоколоніалізму.

Томас Санкари був убитий 15 жовтня 1987 року в ході державного перевороту, влаштованого його другом і соратником, міністром юстиції Блезом Компаоре.

Першим рішенням Блеза Компаоре в якості нового президента стало придбання персонального «Боїнга», на яке пішли кошти, призначені Санкарою для благоустрою передмість Уагадугу. Потім Кампаоре скасував втілені Санкарою процеси націоналізації, відновив значні платні чиновникам і скасував податок на медицину, введений на їхні доходи в ході революції. Після виборів 1991 року, в яких взяло участь всього 7% виборців (100% з яких віддали голоси за чинного президента) Буркіна Фасо прийняла під гарантії Франції кредит від МВФ на $ 67 мільйонів.

Санкара вів за собою народ однієї з найбідніших країн світу. Верхня Вольта (Це колоніальна назва цієї країни. При Санкарі її перейменували на Буркіна Фасодо, що в перекладі з двох основних мов цієї країни, мооре і дьюла, означає “батьківщина чесних людей) до його приходу до влади мала найвищий рівень дитячої смертності в світі, неграмотність населення майже 98 відсотків, середню тривалість життя – 40 років.

Санкара говорив, що руйнування навколишнього середовища, громадський розпад, расизм, війни і грабіж – неминучі явища капіталізму. Санкара знав, що ці умови не “природні”, вони є продуктом імперіалістичного світового порядку і цей порядок повинен бути зруйнований.

Санкара вважав, що суспільство будують не технократи, “фінансові чаклуни” або політики, а маси робітників і селян, робота яких полягає в нарощуванні суспільного багатства, що призводить до благополуччя кожного. Світ можна перетворити, перетворивши маси в активну і свідому силу, змінивши її умови життя.

І революційний уряд, яке він очолив, почав цей шлях, мобілізуючи селян, робітників, ремісників, жінок, молодь, людей похилого віку, щоб здійснювати кампанію навчання грамоті, вакцинації, водопостачання, масово будувати будинки і садити дерева, а експлуататорів і нероб відправляти працювати в поле .

Санкара був ідеалістом і його слабкістю виявилася віра в революційну чесність і порядність оточуючих його людей.