СОБАКИ МАНІПУЛЮЮТЬ ЛЮДЬМИ

Собаки — не коти. Вони чесні, вірні та слухняні, чи не так? Ну не завжди. Наші домашні тварини можуть бути хитрими та маніпулювати вами коли хочуть виманити побільше смаколиків у вас.

Маріанна Хіберлейн, яка вивчає інтелект собак у Цюріхському університеті у Швейцарії, хотіла дослідити вміння тварин використовувати обман, щоб отримати те, що хочуть від людей.

Ця ідея у неї виникла, коли вона спостерігала за власними собаками. Вона помітила, як її пес робив вигляд, що бачать щось цікаве на задньому дворі, для того щоб виманити інших звільнити спальне місце. “Така справа трапляється досить часто, але вона не досліджена”, – каже вона.

Щоб побачити, чи собаки будуть також хитрувати з людьми, Хейберлін та її колеги вивчили поведінку 27 собак, кожну з яких об’єднали з двома людьми. Один з них був «хорошим» і давав їм є смаколики, а другий – «поганим» і не давав їм делікатеси.

В ході експерименту було обладнано три місця. В одному лежала соковита ковбаска, яка подобається собаці; у другому — сухе печиво, їжа, до якої собака ставиться байдуже; і нарешті, третє було порожнім. При цьому собака для отримання їжі могла підводити до потрібного місця обох учасників дослідження, тобто могла вибирати, кого куди вести. Собаки розуміли, що, підвівши до потрібного місця «хорошого» господаря, вони можуть отримати смачну їжу. І, звісно, вони набагато частіше підводили «хорошого» господаря до місця з улюбленою їжею, а «поганого» – до порожнього або до місця, де лежала їжа, до якої вони були байдужі.

“Вони продемонстрували вражаючу гнучкість в поведінці”, – говорить Хіберлейн. “Вони не просто дотримуються жорсткого правила, а думають про те, які варіанти у них є”.

Хейберлін також здивувався, як швидко деякі собаки зрозуміли оптимальну поведінку. Деякі з них привели «поганого» партнера до порожньої коробки з самого першого випробування, і їм завжди вдавалося отримати максимум задоволень.

“Вони дуже швидко змогли розрізняти двох партнерів. Не було необхідності в додатковому навчанні “, – говорить Хейберлін. Інші тварини, такі як мавпи, часто потребують десятків повторень, щоб навчитися подібним урокам, говорить вона. Тварини показують вражаючу гнучкість в поведінці. Вони не дотримуються строгих правил і думають про різні варіанти і можливості, які є в їхньому розпорядженні.