Сондо. Замість міста майбутнього – місто-привид

В 25 кілометрах від Сеула у 2002 році почалося будівництво Сондо (SongDo) – міста майбутнього, яке мало був перевернути уявлення заможних жителів столиці Південної Кореї про життя в сучасному мегаполісі.

Розташований всього в годині їзди від Сеула, екологічний, наповнений технологічною інфраструктурою і зеленню місто, за задумом авторів проекту, мало скласти контраст перенаселеній столиці, жителі якої страждають від нескінченних пробок, забруднення, нагромадження забудов і нестачі міського простору.

Через 15 років в місті, що розраховане на 300 тисяч жителів, практично ніхто не живе, а інфраструктура і високотехнологічні споруди ніким не використовуються. А ті з небагатьох, хто вирішив поселитися в обіцяній хай-тек-утопії, порівнюють SongDo з занедбаної в’язницею.

Будівництво «першого розумного міста» коштувало 40 мільярдів доларів. Жителям пропонували нове екологічне середовище з великою кількістю парків і зелених майданчиків, а також все найнеобхідніше куди можна дістатися пішки – магазини, розваги та медичні школи.

Інвесторам говорили, що вони вкладають гроші в майбутній освітній і бізнес-центр Кореї, який дуже скоро складе конкуренцію провідним  мегаполісам Азії.

Планувалося, що місто подолає проблеми, які переслідують великі мегаполіси: великою кількістю сміття, вихлопами від автомобілів, пробками та забрудненням суспільного середовища. Кількість транспорту хотіли скоротити до рекордно низького – дороги побудували тільки для далекого пересування, в основному місцеві жителі повинні були пересуватися на велосипедах і користуватися громадським транспортом.

А так виглядали зображення міста в рекламі:

На справді ж проект провалився: ті з небагатьох, хто переїхав до Сондо, говорять про те, що в місті нічого не працює, велика частина будівель – пусті коробки, а місця, на яких планувалися майбутні проекти, залишаються недоторканими, надаючи всьому місту вид покинутого будівельного майданчика.

Авторам проекту не вдалося вирішити головну проблему – заселити місто людьми. Та й як це зробити, якщо практично всі великі населені пункти розвивалися природним шляхом, а в цьому випадку людей розраховували заселити до створеного з нуля штучний місто.

Ось як виглядає Сондо сьогодні:

Ось як описав свої враження блогер для видання Korea Expose від візиту в місто:

«Сондо – унікальний вид міста: абсолютно штучний, ретельно спроектований, абсолютно чистий і практично порожній. Це людська пустеля ».
Ян Джеймс

Він також додав, що Сондо нагадує скоріше Чорнобиль, ніж місто майбутнього, а місцеві жителі скаржаться на те, що в місті зовсім відсутнє життя – ні культури, ні театрів, ні розваг. Всі працюючі заклади коштують великих грошей, а інвестори продовжують зводити нові райони, позначаючи все англійською в спробі заманити в місто людей з Європи, Нової Зеландії та Великобританії.

Джерело