ЧАША ЖАДІБНОСТІ, АБО ЧАША ПІФАГОРА

Піфагор був одним з найвидатніших мислителів свого часу і одним найвидатніших математиків в історії. А ще у нього, схоже, було все гаразд із почуттям гумору, тому що тільки геній і гуморист міг пидумати таку кружку.

Сьогодні цей винахід відомий за назвою «Чаша справедливості», «Кружка жадібності Піфагора». На перший погляд, це досить звичайний кубок і тільки виступ в центрі змушує задуматися над тим, що ж насправді представляє собою ця посудина.

Сьогодні чаша Піфагора – це одна з самих смішних витівок, яку тільки можна було придумати. Вся справа в тому, що якщо налити в неї рідину не поскупившись (наприклад, до країв), чашка «дбайливо» вильє весь вміст на превеликий жаль того, хто це зробив. У чому ж секрет?

ПРИНЦИП ДІЇ

Насправді пристрій Чаші жадібності дуже простий. Зовні це звичайна посудина для пиття, але всередині вона влаштована, як сифон. У центрі чаші є виїмка, а всередині неї захований вигнутий подвійний канал двома кінцями опущений вниз. При цьому одна зі сторін каналу проходить наскрізь через усе дно.

Працює чаша по закону сполучених посудин. Поки рідина наливається в посудину не вище місця вигину каналу, то користуватися нею можна за прямим призначенням. Однак, варто налити більше, ніж дозволено – посудина спустошується повністю виливаючи вміст на стіл і підлогу.

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ

Як саме з’явилася Чаша невідомо. Дехто стверджує, що Піфагор її зробив для того щоб усі раби пили однаково, так як на острові Самос було мало води. Але це досить сумнівна версія. Інші стверджують, що Піфагор створив чашу для своїх друзів, які раз у раз зловживали спиртним. Відомо лише те, що з’явилася Чаша жадібності десь в 6 столітті до нашої ери, власне, коли жив великий математик. Сьогодні такі Чаші продаються в Греції в якості сувеніра.