ЧОМУ МОРСЬКА ВОДА СОЛОНА

Щоб дати відповідь на це питання варто звернути увагу на кругообіг води в природі і на те, яка вода наповнює моря та океани, а яка річки та озера.

Почнемо водний цикл з того, що прісна дощова вода падає на землю. Але не можна сказати, що вона на 100 відсотків чиста. Проходячи шлях в атмосфері краплі дощу змішуються з вуглекислим газом і таким чином набувають трохи кислотних властивостей. Коли вони досягають поверхні землі, то продовжують свою подорож по її поверхні, щоб потім опинитись в морях та океанах. У цей час вона вступає у взаємодію з різними породами і маючи кислотні властивості руйнує їх, захоплюючи іони у цих породах і переносячи їх у море. Цікаво, що приблизно 90% цих іонів — це натрій, або хлорид, які, як відомо, і утворюють сіль коли об’єднуються (NaCl).

Прісна вода, яка потрапляє у океан, потім випаровується утворюючи хмари. Але натрій, хлорид та інші іони залишаються де з часом накопичуються. Таким чином вони придають морю солоних властивостей.

Багато мінералів також потрапляє у води океанів через вулканічні геотермальні отвори.

Чим більше води випаровується тим солонішою має бути вода. І, схоже, так воно і є — чим жаркіший клімат, тим солоніші моря. Ось солоність деяких із них:

Червоне море 41%,

Середземне море 39%

Чорне море 18%

Балтійське море 7%

Але, можливо, виникає питання, чому ж тоді вода у озерах є прісною, якщо їх також наповнюють стічні води. Але дуже багато озер мають відтоки і їх наповнюють також підземні води, що проходять фільтрацію у ґрунті позбавляючись солей. В той же час є багато солоних озер, які не мають відтоку. Наприклад, Мертве море має солоність до 350%!

Цікавим і дивовижним є те, скільки солі розчинено у водах океанів і морів. Вона складає 3,5% ваги океанської води. Якби вдалося виділити її, то вона вкрила б усю землю шаром, товщиною 153 метри, а це приблизно висота 40 поверхової будівлі!