ЩУРИ ЕКСПЛУАТАТОРИ. СОЦІАЛЬНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ

Французький дослідник Дідьє Дезор з Університету Ненсі опублікував у 1994 році цікаву роботу під назвою «Дослідження соціальної ієрархії щурів в дослідах з зануренням в воду». Спочатку в досліді брало участь шість класичних білих лабораторних щурів. Коли приходив час годувати щурів, їх поміщали в скляний ящик з єдиним виходом нагорі. Цей вихід був тунель-сходи, спускався на дно сусіднього скляного резервуара, наполовину наповненого водою. На стіні резервуара з водою розміщувалася годівниця, до якої щур, виринувши з тунелю на дні, міг підпливти і вихопити звідти галету. Однак, щоб з’їсти її, тварині необхідно було повернутися назад на тверду поверхню сходів.

Дуже швидко серед шести учасників цього експерименту сформувалася чітка ієрархія. Два щури стали «експлуататорами»: самі вони не плавали, а забирали їжу у трьох експлуатованих плавців. А шостий щур вибрав стратегію самозабезпечення: він пірнав за галетами і успішно захищав їх від рекету. Найдивовижніше полягало в тому, що, скільки б вчений не повторював експеримент з різними щурами, в результаті відбувався точно такий же розподіл ролей! Навіть коли в групі об’єднували тільки експлуататорів, тільки рабів або тільки незалежних, їх співтовариство поверталося до такої ієрархії. Якщо ж групу збільшували, результат виходив ще більш вражаючий.

Доктор Дезор посадив в випробувальну клітку двісті щурів. Вони билися всю ніч. Вранці там лежали три бездиханні жертви соціального катаклізму, а в щурячому співтоваристві сформувалася складна система підпорядкування. «Генералам» їжу приносили «лейтенанти», які відбирали її у робочих плавців. При цьому крім «автономних», утворився ще й клас «жебраків»: вони не плавали і не билися, а харчувалися крихтами з підлоги. Звичайно, доктор Дезор не був би справжнім вченим, якби (використовуємо евфемізм, прийнятий в науковому середовищі) не пожертвував своїх піддослідних науці. Після препарування з’ясувалося, що всі щури в процесі експерименту відчували підвищений рівень стресу. Проте найбільше страждали зовсім не пригноблені плавці, а експлуататори!