ЯКЩО ВАС УЖАЛИЛА БДЖОЛА

Літо – час коли навколо нас просто кишить життя. Серед комах зустрічаються ті, що можуть зробити нам дуже боляче. Кого жалила бджола, я думаю, довго пам’ятають ці больові відчуття.

Бджоли, взагалі, не є агресивними і без причини нападати на людину не будуть. Жалить вона вкрай рідко і робить це, коли відчуває небезпеку для власного життя, або своєї домівки – вулика. Інколи, почувши інтенсивний запах, бджола може сісти на вас. Але не треба цього лякатись. Провівши розвідку вона далі полетить по своїх справах. Але якщо ви почнете розмахувати руками, то це може бути сприйняте нею, як оголошення війни, напад на неї і загроза життю. От тоді це і може призвести до укусу.

Чому ж бджоли помирають при укусі? Її зброя не пристосована для боротьби з теплокровними істотами також із нами, людьми. Жало бджоли має загнуті всередину зубчики. При укусі, жало намертво застряє в тілі людини і бджола не може його витягти. Вона залишає на полі бою своє жало, капсулу з отрутою, а також частину кишечника. Після чого комаха неминуче гине.

Є ще одна річ, яку варто пам’ятати. Коли ви вбиваєте бджолу, вона виділяє спеціальну речовину, яка повідомляє родичам про її загибель щоб вони знали де є небезпека. Наприклад, якщо такий сигнал надійде від багатьох бджіл в районі гнізда – це буде сигналом про те, що на їхню домівку здійснено напад. Тоді вони мобілізуються на його захист. Отже, якщо ви вб’єте бджолу при укусі, це може бути сигналом для інших комах атакувати вас, як потенційну загрозу.

СКЛАД БДЖОЛИНОЇ ОТРУТИ

Бджолина отрута має складний хімічний склад. У ньому присутні білки, жири, вуглеводи, кислоти та важливі макро та мікро елементи. Звернемо увагу на ті елементи, які є сильнодіючими токсинами:

Мілетин – базовий токсин отрути. Змішуючись з кров’ю може руйнувати еритроцити, викликає запалювальні процеси по всьому організму і порушує роботу травної системи

Апамін – впливає на нервову систему людини, викликаючи збудження в різних її відділах

Гістамін – викликає больові відчуття, набряк, почервоніння, сильну алергічну реакцію, яка призводить до сильного пониження тиску

Гіалуронідаза – потрапляючи в організм сприяє швидкому поширенню набряка

Фосфоліпаза А – підсилює запалювальний процес і пошкоджує кров’яні клітини

ЩО РОБИТИ ПРИ УКУСІ БДЖОЛИ

  1. Акуратно (якщо є пінцет, краще саме ним) витягти жало не торкаючись мішечка з отрутою. Якщо ви почнете видавлювати жало з тіла, то можете пошкодити мішечок і отрута розповсюдиться по всьому тілу
  2. Оскільки бджолина отрута має має кислотне середовище, нейтралізувати її можна за допомогою лужного розчину, наприклад мильної води
  3. Після цього необхідно продезінфікувати місце укусу. Для цього підійде любий антисептик: перекис водню, розчин фурацеліну, зеленька.
  4. Для зняття больових відчуттів скористайтеся холодним компресом. Ні в якому разі не розчісуйте місце укусу, адже так ви сприятимете поширенню отрути на другі частини тіла.
  5. Після того, як ви обробили рану, випийте антигістамінний засіб. Можна використати також мазі з антигістамінним ефектом. Це також допоможе зняти симптоми.
  6.  Пийте більше води поки не спаде набряк. Відмовтесь від прийому алкоголю, адже він тільки збільшить набряк.