Люди, чиї імена стали nomen appellativum

Чимало людей хотіло б назавжди увійти в історію. У де-кого це вийшло і їхні імена сьогодні увійшли до словників у символічному значенні. Згадаємо деяких з них. Почнемо з наших сучасників:

Міхае́ль Шума́хер

Міхаель ШумахерВідомий німецький гонщик «Формули-1». Семиразовий чемпіон світу, дворазовий віце-чемпіон світу, також тричі він був бронзовим призером. Завдяки його численним перемогам Шумахерами стали називати людей, які люблять швидкість і екстремальну їзду на автомобілі.

Таціо Секкьяролі – Папараці

Таціо СеккьяроліСловом папарацці називають фоторепортерів, які знімають знаменитостей потай і без їхньої згоди. Воно походить з італійської (Paparazzi) – надокучливий комар. У такому значенні воно почало вживатися після виходу фільму Федеріко Фелліні «Солодке життя» 1960-го року. У головного героя був друг, надокучливий фотограф Папараццо. Його прототипом став саме італійський фотограф і друг Фелліні — Таціо Секкьяролі.

Чарлз Бойкотт

Чарлз Бойкотт

Чарльз Бойкотт працював керуючим у лорда Ерна – ірландського землевласника. У 1880 році Земельна Ліга Ірландії в рамках боротьби за справедливу орендну плату, право залишатися на землі і право вільної купівлі землі відкликала місцевих працівників, необхідних для збору врожаю в маєтку лорда Ерна. Коли Бойкот почав боротися проти цього страйку, Ліга розпочала кампанію по ізоляції Бойкотта в місцевій громаді. Сусіди перестали з ним розмовляти, магазини відмовлялися обслуговувати його, а в церкві люди не сідали поруч і не розмовляли з ним. Бойкотт залишив Ірландію 1 грудня того ж року. А його ім’я увійшло до більшості мов світу, ставши синонімом мирного опору і політичного протесту.

Гай Цільній Меценат

Видатний державний діяч Стародавнього Риму. Під час громадянської війни Меценат встав на сторону Августа і часто виконував його важливі доручення. Після закінчення війни жив у Римі і за відсутності Октавіана Августа керував державними справами, не займаючи жодної офіційної посади. Будучи найвпливовішим і довіреним другом і помічником Августа, брав участь у всіх діях імператора з облаштування держави і зміцненню влади. Честолюбство, заздрість, недоброзичливість були йому зовсім не притаманні. Своєю близькістю до Августа користувався лише для того, щоб стримувати пристрасні пориви, що нерідко доводили імператора до жорстокості. Кращі поети того часу знаходили в ньому уважного і дбайливого покровителя і захисника; заслуги його перед ними є в той же час і заслугами перед римської (латинської) поезією. Шанувальник основ епікурейської філософії, Меценат віддавався насолодам в такій мірі, яка навіть римлянам того часу здавалася надмірною. Коли він помер, його гаряче оплакували друзі і увесь народ. Заповів все своє майно Августу.

Сьогодні меценатами називають багатих покровителів науки і мистецтва, осіб, що безкорисливо матеріально підтримують розвиток культури, освіти, та будь-які інші аспекти гуманітарної сфери.