Походження Великодніх свят

Очевидно ви, як і більшість людей, сприймаєте Великдень, як одне з найбільших християнських свят. Його пов’язують зі “світлим Христовим воскресінням”. Атрибутами цього свята є випікання пасок і розфарбовування писанок. Мало хто задумується над тим, яке відношення має Христос і його воскресіння до цих обрядів. В основному їх сприймають як вишукану, мальовничу культурну спадщину предків, щось, що з’єднує покоління. То ж розглянемо який зміст вкладали наші пращури в ці обряди.

Дослідник української міфології В. Войтович визначає Великдень, як давнє свято весни та родючості. Його відзначали наші предки святкуючи перемогу весни-літа над зимою, життя над смертю. Воно також було святом подружньої любові та злагоди в родині. Рік починався саме з березня – першого місяця весни. Саме в цьому місяці, згідно з віруваннями наших предків, у вирії (життєвому просторі Ора, який в українській міфології є прапредком слов’ян) зародився з Яйця-райця світ. Великдень вважався найвизначнішим днем у році, оскільки саме в цей день воскрес бог життя – Сонце і увесь світ возносить хвалу воскресінню, народженню любові, доброти, надії, радості життя. Наші “предки вважали, що в цей день Господь відчиняє небо і через небесні ворота приносить у людські душі очисний вогонь” (В. Войтович. Українська міфологія.). Особливо священною жертвою на Великдень був коровай, посипаний пшоном. Він символізував народження і повноту життя.

Писанка – символ-вшанування прародителя світу могутнього бога Рода. Він має здатність перевтілюватися в сокола. Саме він зніс золоте яйце з якого народився Всесвіт. Люди вірили, що птахи знають таємницю життя, тому що носять в собі яйце – символ народження, Сонця, воскресіння. вважалося, що в писанці зосереджена магічна сила, яка наділена особливою святістю і здатна приносити добро, щастя, любов.

Як бачимо, сьогоднішнє святкування Великодня тісно пов’язане з віруваннями наших предків. Їхні вірування були майстерно переплетені з язичницькими вченнями, щоб їх легше було навернути в нову для них віру. Католицька енциклопедія говорить: «Великдень увібрав до себе багато язичницьких звичаїв на честь повернення весни. Яйце є символом відродження життя ранньою весною».